• Share

Championship Corner

Championship Corner 

LISD has built a list of its UIL standouts since 2010!

Teams and individuals that placed as semifinalists and above in UIL state competitions will be featured on this page. If you see an omission, email communications@leanderisd.org, and we’ll gladly update the page. Thanks for helping us showcase our District of Champions!

2017-2018
Cross Country:
- Cedar Park High School Boys, 5A 3rd Place

Marching Band:

- Cedar Park High School, 5A 1st Place
- Rouse High School, 5A Finalist (9th Place)

Team Tennis:

- Vandegrift High School, 6A Semifinalist

Volleyball:

- Rouse High School, 5A 2nd Place

2016-2017
Golf:
- Cedar Park High School Boys, 5A 2nd Place

Marching Band:
- Vandegrift High School, 6A Finalist (4th Place)
- Leander High School, 6A Finalist (7th Place)

Robotics:
- Vista Ridge High School Team 6990, FIRST Tech Challenge (FTC) Group II 1st Place
- Vandegrift High School Team 6209, FIRST Tech Challenge (FTC) Group II Runner-up
- Vandegrift High School Team 6299, FIRST Tech Challenge (FTC) Group II Runner-up
- Vandegrift High School Team 7161, FIRST Tech Challenge (FTC) Group II Runner-up

Soccer
- Rouse High School, 6A Semifinalist
- Vandegrift High School, 6A Semifinalist

Swimming & Diving:
- Vandegrift High School Boys 200-yard Freestyle Relay, 6A 2nd Place

Tennis:
- Vandegrift High School Mixed Doubles, 6A Semifinalist

Track & Field:
- Vandegrift High School's Kyla Peeples, High Jump, 6A 2nd Place

Volleyball:

- Cedar Park High School, 5A 2nd Place

Wrestling:
- Rouse High School's Dylan Rowling, 170-pound weight class, 5A 1st Place
- Vandegrift High School's Adam Wachnin, 160-pound weight class, 6A 2nd place
2015-2016
Lone Star Cup:
- Vandegrift High School, 5A 1st Place

Basketball:
- Vista Ridge High School Girls, 5A Semifinalist

Football:
- Cedar Park High School, 5A Division II 1st Place
- Vista Ridge High School, 5A Division I Semifinalist

Golf:
- Vandegrift High School Boys, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Boys' Cooper Dossey, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Girls, 5A 2nd Place
- Vandegrift High School Boys' Brandon Hoff, 5A 3rd Place

Marching Band:
- Cedar Park High School, 5A 1st Place
- Vandegrift High School, 5A 2nd Place
- Leander High School, 5A 3rd Place
- Vista Ridge High School, 5A Finalist (4th Place)

Soccer
- Vista Ridge High School, 5A Semifinalist

Swimming & Diving:
- Vandegrift High School Boys Team, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Boys 200-yard Freestyle Relay, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Boys' John Winkler, 100-yard Freestyle, 5A 3rd Place
- Cedar Park High School Girls 200-yard Medley Relay, 5A 3rd Place
- Vandegrift High School Boys 200-yard Medley Relay, 5A 3rd Place
- Vandegrift High School Boys' John Winkler, 200-yard Freestyle, 5A 3rd Place

Team Tennis:
- Vandegrift High School, 5A 2nd Place

Tennis:
- Vandegrift High School Girls Doubles, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Girls' Tyler Duncum, 5A 2nd Place
- Vandegrift High School Boys Doubles, 5A Semifinalist
- Vandegrift High School Mixed Doubles, 5A Semifinalist

Track & Field:
- Cedar Park High School's Javelin Guidry, 100 Meter, 5A 1st Place
- Cedar Park High School's Crystal Onwukaife, Shot Put, 5A 1st Place
- Rouse High School's Madie Boreman, 3200 Meter, 6A 2nd Place

Wrestling:
- Leander High School's John Geiger, 106-pound weight class, 5A 2nd place
- Vandegrift High School's Riley Jacops, 138-pound weight class, 5A 2nd place
- Vandegrift High School's Adam Wachnin, 152-pound weight class, 5A 2nd place
2014-2015
Lone Star Cup: 
- Vandegrift High School, 5A 1st Place

Basketball:
- Cedar Park High School Boys, 5A Semifinalist
- Vista Ridge High School Girls, 5A Semifinalist

Football:
- Cedar Park High School, 5A Division II 2nd Place
- Vandegrift High School, 5A Division I Semifinalist

Golf:
- Vandegrift High School Boys, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Boys' Cooper Dossey, 5A 2nd Place
- Vandegrift High School Girls, 5A 3rd Place

Soccer:
- Vandegrift High School, 5A 2nd Place

Softball:
- Vista Ridge High School, 5A 2nd Place

Swimming & Diving:

- Vandegrift High School Girls Team, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Girls 200-yard Medley Relay, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Girls 400-yard Freestyle Relay, 5A 1st Place
- Vandegrift High School Girls' Kendall Shields, 100-yard Backstroke, 5A 2nd Place
- Vandegrift High School Boys 200-yard Freestyle Relay, 5A 2nd Place

Tennis:
- Vandegrift High School Mixed Doubles, 5A Semifinalist

Track & Field:
- Cedar Park High School's Crystal Onwukaife, Shot Put, 5A 1st Place
- Rouse High School's Madie Boreman, 3200 Meter, 6A 3rd Place

Wrestling:
- Vandegrift High School's Riley Jacops, 120-pound weight class, 5A 1st place
- Vandegrift High School's Adrian Barraza, 132-pound weight class, 5A 2nd place
- Vista Ridge High School's Noah Martinez, 120-pound weight class, 5A 2nd place
- Vista Ridge High School's Andrew Bonham, 138-pound weight class, 5A 2nd place
2013-2014
Golf:
- Vandegrift High School Boys, 4A 1st Place
- Vandegrift High School Boys' William Martinez, 4A 2nd Place
- Vandegrift High School Boys' Cooper Dossey, 4A 3rd Place

Marching Band:

- Vandegrift High School, 4A 1st Place
- Cedar Park High School, 4A 2nd Place
- Vista Ridge High School, 4A 3rd Place

Soccer:
- Vandegrift High School, 4A 1st Place

Swimming & Diving:
- Vandegrift High School Girls' Sammi Bassman, 100-yard Breaststroke, 4A 1st Place
- Vandegrift High School Girls 200-yard Medley Relay, 4A 1st Place
- Cedar Park High School Boys' Mark Olsen, 200-yard Freestyle, 4A 2nd Place
- Cedar Park High School Boys' Taylor Abbott, 500-yard Freestyle, 4A 2nd Place
- Cedar Park High School Girls' Amanda Wu, 50-yard Freestyle, 4A 3rd Place
- Rouse High School Girls' Haley Timmons, 100-yard Butterfly, 4A 3rd Place
- Cedar Park High School Girls' Amanda Wu, 100-yard Freestyle, 4A 3rd Place
- Cedar Park High School Girls 200-yard Freestyle Relay, 4A 3rd Place

Tennis:
- Vandegrift High School Boys Doubles, 4A 2nd Place

Track & Field:
- Cedar Park High School's David Moritz, Long Jump, 4A 3rd Place

Wrestling:
- Vista Ridge High School's Kade Gierut, 195-pound weight class, 4A 2nd place
2012-2013
Cross Country:
- Rouse High School's Madie Boreman, 4A 1st Place
- Cedar Park High School Girls, 4A 2nd Place

Football:

- Cedar Park High School, 4A Division II 1st Place
- Rouse High School, 4A Division I Semifinalist

Golf:
- Cedar Park High School Boys, 4A 2nd Place
- Vandegrift High School Boys, 4A 3rd Place
- Cedar Park High School Girls, 4A 3rd Place
- Cedar Park High School Girls' Dana Clary, 4A 3rd Place

Track & Field:
- Rouse High School's Madie Boreman, 3200 Meter, 4A 2nd Place
- Cedar Park High School's Shelby Leppin, 100 Meter, 4A 3rd Place

Volleyball:
- Cedar Park High School, 4A Semifinalist
2011-2012
Marching Band:
- Vandegrift High School, 5A 1st Place
- Cedar Park High School, 5A 2nd Place
- Vista Ridge High School, 5A 3rd Place

Soccer:
- Cedar Park High School, 4A Semifinalist

Swimming & Diving:
- Cedar Park High School Girls' Amanda Wu, 100-yard Freestyle, 4A 2nd Place

Tennis:
- Vandegrift High School Boys Doubles, 4A Semifinalist

Wrestling:
- Vista Ridge High School's Kevin Wilson, 120-pound weight class, 3rd Place
2010-2011
Basketball:
- Cedar Park High School Boys, 4A Semifinalist

Soccer:
- Vista Ridge High School, 4A 2nd Place

Swimming & Diving:
- Vista Ridge High School Girls' Annika Jonsson, 200-yard Individual Medley, 4A 1st Place
- Vista Ridge High School Girls' Annika Jonsson, 500-yard Freestyle, 4A 1st Place
- Vandegrift High School Girls' Sammi Bassman, 100-yard Breaststroke, 4A 2nd Place
- Vista Ridge High School Girls 200-yard Medley Relay, 4A 2nd Place
- Vista Ridge High School Boys' Josh Anderson, 500-yard Freestyle, 4A 2nd Place
- Rouse High School Girls' Mackenzie Alspaugh, 100-yard Butterfly, 4A 3rd Place
- Vista Ridge High School Boys 200-yard Medley Relay, 4A 3rd Place
- Vista Ridge High School Boys' Daeton Davenport, 500-yard Freestyle, 4A 3rd Place

Track & Field:
- Cedar Park High School's Herbert Gutierrez, 1600 Meter, 4A 2nd Place